تبلیغات
داستان های کوتاه جالب - هر هفته یک داستان

جمعه 12 مهر 1387  12:10 ب.ظ

نوع مطلب :General ،

تصویر سازی ذهنی و درمان بیماری ها

در طول هر روز هزاران فکر به ذهن ما می رسد که نیمی از آنها افکار منفی هستند. این افکار تاثیر مستقیم بر نوع احساس و رفتار ما دارند.افکار و تصاویر ذهنی به مثابه اسب چابکی هستند که اگر رام و مهار نشود به هر جائی سر می کشد و این حرکت کنترل نشده آن بعضاً سبب ایجاد عوارض جسمی و روحی در زندگی انسان می شود، در حالیکه با یادگیری نحوه کنترل و هدایت آن د رمسیری هدفدار ، به ابزار قدرتمندی برای رسیدن به اهداف تبدیل می گردد.

این تصاویر علاوه بر تأثیر بر حالات روانی، بر عملکرد فیزیولژیک بدن نیز مؤثرند چون هر فکری که به ذهن میرسد ، تفاسیر و تجارب مربوط به آن بلافاصله سبب فعال شدن مراکز عصبی در مغز و ارسال پیام متناسب با آن به تمامی اعضا بدن شده و جسم نیز مطابق با آن واکنش نشان می دهد. ساده ترین مثال در این رابطه تداعی تصویر و فکر میوه های ترش مزه نظیر لیمو است که بلافاصله باعث ازدیاد ترشح بزاق در دهان می گردد.

اما توانائی تصاویر ذهنی بسیار فراتر از اثر گذاری بر پاسخهای جسمی است تا آنجا که حتی میتواند بر وقایع عالم خارج موثر واقع شده و مسیر آنها را تغییر دهد. از آنجا که تصمیم گیری و انتخاب هدف در ذهن خوداگاه ما به انجام می رسد، افکار مربوط به آن بلافاصله مغز را به فعالیت وا می دارد.

مغز و دستگاه عصبی به مثابه ی یک ماشین جستجوگر هدف بر اساس فرمانهای دریافتی عمل می کند که اصطلاحاً آنرا

وجود چنین مکانیسم هایی در ذهن منجر به پیدایش علم تصویرسازی ذهنی خلاق یا سایکوسایبرنتیک(2) شده که یکی از ابزارهای فکری موثر برای افزایش ارتباط با سِروُ مکانیسم مغزی است تا انسان را سریعتر ، سهل تر و با تنش کمتری به اهدافش برساند.

کلمه ی سایبرنتیک با ریشه یونانی به معنی سکان دار است که اصل آن توسط فیزیکدانان و ریاضی دانان برای مطالعه ی ماشینهائی بکار می رود که رفتار دنبال کننده ی هدف را از خود نشان می دهند و افزودن پیشوند

این روش ( تصویر سازی ذهنی ) یکی از ابزار قوی و برقرار کننده ی نظم در بسیاری از امور است. رهبران بزرگ از جمله بکارگیرندگان آن هستند. آنان امکانات بالقوه و احتمالات را مجسم می کنند و حتی جزئیات نقشه های خود را به دفعات قبل از اجرا در ذهن برنامه ریزی کرده و به تصویر می کشند. با اینکار سِروُمکانیسم مغزی وارد عمل شده و به دلیل اثر فکر بر ماده(3) وقایع عالم خارج را در جهت رسیدن به هدف تعریف شده شکل می دهد.

تقریباً تمام قهرمانان جهان و سایر نخبگان رشته های مختلف در گروه تصویر سازان ذهنی قرار دارند. آنها قبل از انجام هر کار آنرا به تصویر می کشند ، حس می کنند و به تجربه می رسانند. این افراد در واقع از نقطه ی پایان در فکرشان، فعالیت را آغاز می کنند.

تغییر تصاویر ذهنی از طریق تصور خلاق صورت می پذیرد که در نیمکره راست یعنی محل مفاهیم ، احساسات ، انگیزه ها و تصاویر به انجام می رسد.این بخش با تصاویر ذهنی به نحوی ارتباط برقرار می کند که مغز را وادار به پذیرش قابلیت دسترسی به هدف می سازد.

اما این روش چگونه با درمان ارتباط پیدا می کند ؟

در علم پزشکی گروهی از بیماریها تحت عنوان بیماریهای روان – تنی(4) وجود دارند که منشاء آنها افکار منفی و مشغله های ذهنی مخرب هستند ولی تجلیات آن بصورت بیماری شدید در جسم تظاهر پیدا می کند. گروه وسیعی از بیماریهای پوستی ، اختلالات دستگاه گوارش ، بیماریهای قلبی – عروقی دردهای مزمن و تخریب های بافتی ( مثل آرتروز ، دیابت و آرتریت روماتوئید ) در این طبقه بندی جای می گیرند. حتی پزشکان معتقدند که بسیاری از انواع سرطان نیز منشاء ذهنی و روانی دارند.

با این رویکرد ، وقتی وجود تصاویر ذهنی و افکار منفی این چنین سبب بروز بیماری می شود ، آیا تغییر و تبدیل آنها به تصاویر مثبت و سازنده نمی تواند بیماری را درمان کند ؟

مسلماً چنین است و چنانکه می بینیم روشهای طبابت روان – تنی با قدمتی چند هزار ساله اثر چشمگیری در درمان بیماریها دارند. این روشها با بهره گیری از اثر متقابل ذهن و جسم، و بر اساس شیوه های قدرتمند اثرگذاری عوامل فکری ، ذهنی و رفتاری بر سلامتی، به درمان بیماری می پردازند.

شکل گیری این روشها مبتنی بر اعتقاد به ارتباط ذهن و جسم و اهمیت ذهن در بهبود بیماری هاست که به بیش از 2000 سال پیش باز می گردد. هیپوکراتس ، 400 سال قبل از میلاد به نقش جنبه های ذهنی و اخلاقی در درمان بیماریها اشاره می کرد و باور داشت که درمان تنها زمانی موفقیت آمیز خواهد بود که نقش حالات بیمار ، تاثیر محیط و عناصر درمانی طبیعی در نظر گرفته شود.

تجسم هدایت شده ( تصویر سازی هدایت شده ی ذهنی) یکی از شاخه های طب روان – تنی است که به بیمار می آموزد چگونه از نیروهای خوددرمانی اش برای حفظ و بازیابی سلامتی ، کاهش استرس و افکار منفی استفاده کند. پایه گذاران و مدافعان این روش معتقدند تصاویر ذهنی، یک درمانگر بالقوه در وجود ما هستند که توان تسکین درد ، تسریع روند بهبودی بیماری و بازیابی سلامتی را دارند. آنها معتقدند تصاویر ذهنی حتی بر پاسخ به درمانهای داروئی نیز اثر مستقیم دارند. با این وصف ، اگر باور نداشته باشیم که داروئی بر ما اثر دارد ، حتی در صورت مصرف آن بر ما بی اثر خواهد بود. عکس این قضیه نیز صادق است یعنی اعتقاد به تاثیر یک دارو یا روش بی اثرو مشاهده ی بهبود بیماری . همان چیزی که به آن اثر دارونما یا پلاسبو گفته می شود ومؤید نقش ذهن بر درمان بیماریهاست.

دکتر هربرت بنسون استاد و محقق دانشگاه هاروارد و بنیان گذار موسسه طب روان – تنی در آمریکا ، طی بیش از سی سال تحقیقات و کار بالینی ، کارآئی روشهای فوق را به اثبات رسانده است. وی معتقد است که وجود تصویری از بهبودی در ذهن بیمار و درمانگر یا آنچه ما نام باور بر آن می نهیم ، عامل درمان بیماریها در %90-50 از موارد است . تحقیقات دانشگاهی و بالینی متعددی نیز در این زمینه به انجام رسیده اند که ذیلاً به برخی از آنها اشاره می کنیم :

1- کاهش عوارض شیمی درمانی و افزابش توان مقابله در بیماران سرطانی – دانشگاه ایالتی اوهایو

2- افزایش فعالیت سلولهای ایمنی موسوم به

3- بهبود عملکرد نوتروفیلهای سیستم ایمنی - دانشگاه ایالتی میشیگان

4- کاهش تواتر ابتلا به زخمهای دهانی – دانشگاه علوم پزشکی

5- افزایش فعالیت سلولهای ایمنی (

6- تغییر در سیکل ماهیانه و کاهش علائم

نکته قابل توجه اینکه کلیه مشاهدات فوق پس از تصویر سازی ذهنی در مورد هدف مورد نظر بوقوع پیوسته اند.

همانطور که قبلاً نیز اشاره شد گروه وسیعی از بیماریها شامل دردهای مفصلی ، سندرم خستگی مزمن ، فشار خون ، بیماریهای قلبی – عروقی دردهای مزمن ، ناباروری ، سردردهای میگرنی ، دیابت ، سندرم پیش از قاعدگی (

حتی در موارد ابتلاء به ایدز و سرطان نیز با افزایش فعالیت سیستم ایمنی می توان به بالا بردن توان مقابله و کاهش علائم کمک کرد. گرچه که گزارشاتی از فروپاشی و ناپدید شدن توده های بدخیم پس از تصویر سازی ذهنی فردی یا گروهی در مورد انهدام تومورهای سرطانی نیز در دست است.

بعنوان نمونه ،چند سال قبل یک پسربچه آمریکائی به سرطان وخیم مغزی مبتلا شد . والدین او که نمی خواستند نظریه پزشکان مبنی بر لاعلاج بودن بیماری پسرشان را بپذیرند او را به کلینیکی بردند که به موجب نوآوری هایش در پزشکی شهرت داشت. پزشکان آن مرکز با تفهیم اثر ذهن در درمان بیماری به آن پسر بچه از او خواستند به هر شکلی که می خواهد بیماری اش را نابود کند . وی نیز نوعی بازی خیالی را در ذهنش ترتیب داد: سفینه های فضائی دور سرش می چرخیدند و به غده که آنرا گنده خاکستری می نامید شلیک می کردند. قرار شد او روزی چند ساعت به بازی بپردازد . بعد از گذشت چند ماه پسر به پدرش گفت : امروز که سوار سفینه شدم و در مغزم جستجو کردم اثری از غده ندیدم . جالب اینکه تصویر برداری از مغز نشان داد هیچ اثری از آن غده نیست و سلولهای سرطانی بدون بجا گذاشتن کوچکترین اثری ناپدید شده اند.

ملاحظه می شود که ذهن اثر قدرتمندی د رشفای بیماریها دارد و به قول خانم لوئیز هی : ذهن انسان کلید سلامت اوست . او که خود مبتلا به بیماری سرطان وخیم بود توانسته با همین روش بیماری اش را درمان کند. این نویدی است برای بیماران و آن دسته از مبتلایانی که در آستانه ی نا امیدی قرار دارند. باشد که با بکار گیری توانمندی عظیم ذهن، گام موثری در بازیابی سلامتی و بهبود بیماریشان بردارند.

Servo – Mechanism می خوانند. یعنی فقط کافی است که فرمان را دریافت کند تا مکانیسم های موفقیت خود بخود یا ASM (1) در ناخودآگاه براه افتاده و راه رسیدن به هدف را خودش پیدا کند. اما صدور فرمان برای این ماشین تنها از طریق یک واسطه یعنی تصاویر ذهنی امکان پذیر است.Psycho اشاره به فکر و ذهن انسان دارد.NKC (5) – دانمارکCase Western ، اوهایوNKC) در بیماران مبتلا به سرطانهای متاستاتیکPMS (6) در زنان 21 تا 40 ساله – بیمارستام عمومی ماساچوست ، بوستونPMS) ، و بیماریهای دستگاه گوارش، تحت تاثیر تجسم هدایت شده و ایجاد باور به بهبودی در بیمار ، درمان پذیرند.

نوشته شده توسط: aliabtahi | آخرین ویرایش:- | نظرات() 

How can you heal an Achilles tendonitis fast?
جمعه 6 مرداد 1396 08:01 ق.ظ
I like the helpful information you provide in your articles.
I will bookmark your weblog and check again here frequently.
I'm quite certain I will learn many new stuff right here!
Good luck for the next!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر