تبلیغات
داستان های کوتاه جالب - هر هفته یک داستان - چرا دختران امروز مثل دختران دیروز کار بلد نیستند؟

چرا دختران امروز مثل دختران دیروز کار بلد نیستند؟

جمعه 10 آبان 1387  12:58 ق.ظ


قدیم‌ترها زن‌ها كه دوره سبزی و با‌قالی پاك‌كردن می‌گذاشتند و خانه همسایه‌ها جمع می‌شدند ذكر هنری كه از هر پنجه دخترشان می‌ریخت برایشان سند افتخار خانوادگی بود. دختر تَر گل وُر گلی كه وقتی كه مهمانی ناخوانده موقع شام یا ناهار وارد خانه می‌شد سفره‌ای رنگین از این سر اتاق به آن سر اتاق پهن می‌كرد(!) و چشم‌ ِ مهمان‌ها را به تَر و فرز خود خیره می‌كرد...مادر هم ضمن تعریف و تمجید از دخترش در تمام طول مهمانی و حین پذیرایی مهمانان گوشه چشمی دختر را می‌پایید و در آشپزخانه، سنگر امن فرمانروایی زن خانه، دستورات لازم را جهت بهبود كیفیت و كمیت پذیرایی از مهمانان و بالا رفتن هنر خانه‌داری دختر مبذول می‌كرد: "میوه را هول هولكی تعارف نكن، بشقاب‌های پر را خالی كن، نگاه به ظرف غذای مهمانت نكن، روسریت توی چایی نرود و ..."
امروز‌ترها هم زن‌ها دوره می‌گیرند و در خانه هم‌دیگر جمع می‌شوند، شوی لباس و فال قهوه. سند افتخارشان هم این است كه دخترشان در خانه پدر دست به سیاه و سفید نزده، لای زرورق بزرگ شده و حتی نگذاشتند آب توی دلش تكان بخورد. فقط درس خوانده و خانه‌داری حالا حالا‌ها برایش زود است...

همیشه ور دل مادرتان نیستید
رفتن دختر به خانه شوهر یك واقعیت است و نیاز او به فرا گرفتن مهارت‌هایی چون خانه داری و رفع مشكلات و موانع زندگی واقعی‌تر.
 

چیزی كه با گذشت زمان و پیشرفت مادران در ساختن زندگی مدرن و تجملی و فرزندان كریستالی و شیك كمتر دیده می‌شود، آموختن مهارت زندگی به دختران و پسران جوان مجرد است.
بخشی از مهارت‌های زندگی آموختن شیوه برخورد جوانان با مشكلات مالی و طریق برقرار كردن روابط اجتماعی است كه بحثی مفصل دارد و حدیثی بس طولانی. حدیثی كه حكایت از این دارد كه زوج‌هایی كه زمان مجردی آب توی دلشان تكان نخورده و والدین نگذاشتند آنها بویی از مصائب خانه و دردسرهای آنان برای گذران زندگی ببرند، با مشكلات متعددی برای محكم ساختن بنای زندگی خود مواجه هستند. اما بخش دیگری از مهارت‌ها كه در ظاهر كم اهمیت و در باطن مشكل ساز است فراگیری مهارت‌های خانه داری است.
خانم‌‌ها از صبح كه تلویزیون را روشن می‌كنند، شاهد برنامه‌های رنگارنگی هستند كه اهتما‌می تام در آموزش انواع مهارت‌های زندگی دارد. از برنامه تصویر زندگی و خانواده گرفته تا به خانه برمی‌گردیم با اجرای جناب نظری كه حاضر است با تمام خانم‌های آشپز مدعی مسابقه پخت قورمه سبزی و انواع خورشت‌های ایرانی را بدهد.
این نشان از اهمیت فراگری این مهارت‌ها برای بانوان دارد. البته آقایان هم از این امر مستثنی نبوده و نباید فراموش كنند كه برخی كارهای خانه اصولا و اساسا مردانه هستند.
آشپزی، خیاطی، تزیین خانه، خرید كردن همه و همه عواملی است كه در صورت اجرای به موقع و خوبشان اثرات زیادی در ذوق زده كردن همسر گرام، حفظ كیان خانواده و جیب مرد خانه دارد.

 یك پر تلخان با آبگوشت سوخته اگر دختر‌ی هستید كه همه شواهد و مدارك موجود، چون ظاهر و شناسنامه‌تان، داد می‌زند كه دیگر برای خودتان خانمی شدید و كم‌كم وقت شوهر كردنتان است، هر چند كه حالا حالا‌ها قصد طی كردن پله های ترقی را دارید(!) باور بفرمایید "دخترم دست به سیاه و سفید نزده" جمله‌ای است كه تنها در زمان خواستگاری مایه افتخار است و اینكه چقدر شما نازدانه بابا و مامان هستید.
وگرنه وقتی زندگی مشتركتان شروع شد، وقتی آبگوشت را با گوشت كیلویی 8 هزار تومان و پیاز كیلویی هزار تومان سوزاندید، وقتی شوهرتان با آبگوشت دلش تلخان خواست و از گ‍ِل لای آن شاكی شد، وقتی دو هفته تمام دکمه سرآستینش افتاده بود و بلد نبودید بدوزید، وقتی با شلواری سر كار رفت كه به جای یكی سه تا خط اتو داشت، وقتی مجبور شد از دست نازنین زنش، پیش مادرتان(البته اگر شانس بیاورید و پیش مادر شوهرتان نرود) گلایه كند آنوقت دست به سیاه و سفید نردن برایتان سند افتخار نخواهد بود.
"محسن ایمانی" عضو هئت علمی دانشگاه تربیت مدرس، ضمن تاكید بر لزوم فراگیری مهارت‌های زندگی برای جوانان در قبل از ازدواج در این باره معتقد است:" برای انجام هر كاری فراگیری مهارت‌هایی لازم است و خانه داری هم از این امر مستثنی نیست. در قدیم كه خانواده‌ها پر جمعیت بودند دختر بزرگ خانواده فرضا 7 فرزند كوچكتر از خودش را بزرگ و 7 بار مادری را تجربه كرده بود و در خانه شوهر مشكلی در امر مادری نداشت. از طرف دیگر در كارهای خانه از آشپزی تا مهمانداری نیز نظارت داشت. این بود كه كم‌كم تبدیل به كدبانویی ماهر می‌شد. مادر همه چیز را به او آموزش می‌داد، از تناسب پذیرایی در فصول مختلف تا آداب مهمان‌داری و سفره آرایی. خصوصا اینكه در گذشته ماشین لباسشویی و جارو برقی و ... هم نبوده‌است و اهمیت این آموزش‌ها دو چندان می‌شد. نحوه شستن لباس و ظروف با دست، جارو كردن خانه رو به خواب فرش و ... مهارت‌هایی ابتدایی برای یك دختر بود. اما امروزه با وجود وسایل مدرنی كه امر خانه‌داری را آسان‌ كرده همچنین تعداد كم فرزندان این آموزش چنین مهارت هایی كم‌تر شده است."
وی با بیان این مطلب كه چه در گذشته و چه در حال میزان آموزش مهارت‌ها به دختران بیشتر از پسران بوده‌است، ادامه‌می‌دهد:" با این حال حتی آموزش‌های جزئی كه به دختران و پسران داده می‌شود، در میزان موفقیتشان در زندگی موثر است."


خُب با آبگوشت دو تا لنگ هم می‌آوردی! فرزندان باید طوری مهارت‌های زندگی را فرا گیرند كه بتوانند در هر شرایطی از پس زندگی خود برآیند. استفاده از وسایل مدرنی چون مایكروفر و پلوپز برقی خوب است اما باید توجه داشت كه در زمان قطعی برق یا زمانی كه دسترسی به چنین وسایلی نیست دختر باید كار با گاز را هم بلد باشد. ممكن است فرضا در مسافرت‌ها یا خانه مادر شوهر وسایل مدرنی یافت نشود، این را هم به قطعی مكرر برق اضافه كنید و زمانی كه در خانه مهمانی باشد.
ایمانی با اشاره به موارد بالا ادامه می‌دهد:" حتی ممكن است در زندگی شرایطی سخت پیش آید كه زوج مجبور شوند وسایل مدرن خانه را بفروشند و سنتی زندگی كنند. در چنین شرایطی نداشتن مهارت در گرداندن زندگی در شرایطی كه ممكن است برای زن خانه دور از انتظار و فراتر از توانش باشد، او را پرخاشگر و ناتوان می‌كند. در صورتی كه چنین شرایطی دائمی نخواهد بود با این‌ حال باعث بوجود آمدن اصطكاك بین زوج می‌شود.
پادشاهان هم در گذشته فرزندان خود را به آموختن مهارت و كارهایی اجبار می‌كردند چون معتقد بودند ممكن است همیشه بساط پادشاهی برقرار نباشد و شازده‌‌ها باید بتوانند گلیم خود را از آب بیرون بكشند."
این كارشناس مسائل خانواده معتقد است یاد گرفتن دو مهارت برای دختران لازم است. اول كار با ابزار مدرن كه خود رهی است بس طولانی و دوم مهارت‌های خانه‌داری سنتی.
وی در این باره ادامه می‌دهد:" گاهی دختران در استفاده از وسایل مدرن هم مشكل دارند و ممكن است باعث عدم اعتماد به نفس‌شان شود.
گاهی هم وسایل مدرنی خریداری می شود كه حالت هم‌پوشانی دارد و برای استفاده ازشان برای با یك كاربرد پول مضاعف می‌پردازیم. خوب است كه دختران در این زمنه هم مهارت صرفه جویی را فرا بگیرند."
این كارشناس یكی از مشكلات ابتدایی در آغاز زندگی مشترك را عدم آشنایی دختران جوان با مهارت‌‌های اولیه زندگی عنوان كرده و ادامه می‌دهد:" اولین برنجی كه زمان پختن شفته می شود یا زمان دعوت مهمان غذا می‌سوزد ممكن است باعث اصطكاك ‌شود. خانمی می گفت من آب آگوشت را زیاد ریخته بودم. وقتی سر سفره آوردم شوهرم گفت: خوب دو تا لنگ هم می‌آوردی تویش شنا می‌كردیم!
خوب خانم ها اگر آشپزی را فرا بگیرند هم توی ذوق همسرشان نمی‌خورد هم خودشان از ایرادی كه به غذا گرفته می‌شود ناراحت نشده و احساس بی احترامی نمی‌كنند. البته نباید فراموش كرد هم باید به نو عروسان فرصت یاد‌گیری این مهارت ها را داد و هم كمكشان كرد. برای دخترانی كه تازه زندگی مشتركشان را شروع كردند ندانستن برخی نكته‌ها طبیعی است."
تو كه باز تازه عروس شدی
باید این نكته را هم بدانیم كه تازه‌عروسان نه می‌توانند و نه می‌شود كه تا آخر عمر زندگی مشتركشان تازه عروس بمانند و باید مهارت‌ها را یاد گیرند. فرضا نمی‌شود در 30 سال اول زندگی مشترك‌شان هربار آبگوشت را بسوزاند و هر بار شوهرشان به آنها بگوید: تو كه باز تازه عروس شدی.
با درست كردن برنجی كه یك طرفش از حال رفته و طرف دیگرش جزغاله شده، نه می‌توان جلوی مهمان آبرو داری كرد و نه می‌توان دل همسر را بدست آورد. مهم‌تر از تمام این موارد داشتن اعتماد به نفس است. با عدم كسب هر كدام از مهارت‌ها موقعیت‌هایی برای زن خانه پیش خواهد آمد كه احساس عدم اعتماد به نفس و به عبارتی دست و پا چلفتی بودن خواهد كرد. تا جایی كه گاه عنوان شده است ایرادهای مكرر اطرافیان و همسر در كارهای خانه باعث می‌شود زن حتی دست راست و چپش را هم گم كند.
ایمانی با اشاره بر اینكه هیچ كدام از موارد خانه داری وظیفه زن نیست، ادامه می‌دهد:" البته باید توجه داشت كه مرد آشپز یا آبدارچی استخدام نكرده است. در عرف جامعه معمول است كه زنان این كارها را انجام می‌دهد. فراگیری این مهارت‌ها برای مردان هم لازم است. آنها هم باید بتوانند به همسر خود كمك كرده تا او هم طعم زندگی را شیرین‌تر احساس كند. "
وی در ادامه همچنین بر لزوم فراگیری برخی مهارت‌ها برای مردان تاكید كرده و اضافه می‌كند:" گاهی خانم‌ها میزان اهمیت و احترام خود را در میزان توجه شوهرشان به اجابت خواسته‌هایشان می‌دانند، فرا گرفتن مهارتهایی چون خرید با كیفیت موادی چون میوه و شیرینی و ... تعویض واشر شیر آب، نصب تابلو و سایر موادی كه انجامش برای خانم‌ها ممكن است كمی مشكل باشد."


نتیجه می‌شود اینكه زنان برای اینكه كدبانو باشند و مردان برای اینكه در چشم زنشان بی‌عرضه جلوه نكنند و در نهایت برای اینكه بتوانید در آینده زوج موفقی باشید باید مهارت‌هایی را كه لازم است و ملزوم زندگی شیرین فرا گیرید.
خُب پس چرا هنوز نشسته اید؟! اگر مجله خواندنتان تمام شده كمی ور دست پدر و مادرتان باشید و ببینید در خانه چه می‌گذرد. دخترخانم‌ها به صف! قدم‌رو... آشپزخانه! آقا پسرها به صف! قدم رو... هرجا كه شیر آبی چكه می‌كند و لامپی سوخته!


نوشته شده توسط: aliabtahi | آخرین ویرایش:- | نظرات() 

How did the Achilles tendon get it's name?
جمعه 6 مرداد 1396 07:00 ق.ظ
Hmm it seems like your site ate my first comment (it was
super long) so I guess I'll just sum it up what I had written and
say, I'm thoroughly enjoying your blog. I too am an aspiring
blog blogger but I'm still new to everything.

Do you have any tips and hints for newbie blog writers?
I'd really appreciate it.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر